"Ohri"/ Borrell: Kosova dhe Serbia kanë pranuar zbatimin e aneksit të marrëveshjes

18 Mars 2023, 23:22 / KOSOVA ALFA PRESS

"Ohri"/ Borrell: Kosova dhe Serbia kanë pranuar zbatimin e

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell ka dalë në një konferencë për mediat në Ohër, pas takimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Gjatë fjalës së tij, Borrell u shpreh se:

“Ne të gjithë kemi pasur një ditë të gjatë, dua të shpreh mirënjohjen e sinqertë miqve tanë në Maqedoninë e Veriut. Ju e dini se objektivi sot ishte që Kosova dhe Serbia të dakordësonin sesi të implementonin marrëveshjen e  pranuar më 27 shkurt në Bruksel. Marrëveshja u arrit në fund të shkurtit, por çështja ishte sesi do të implementohej. Kemi 12 orë që  diskutuam dhe jam i lumtur që pas 12 orësh, kemi një marrëveshje sesi ta bëjmë. Deklaroj se Kosova dhe Serbia kanë pranuar të implementojnë aneksin e zbatimit të normalizimit të marrëdhënieve të tyre. Si pjesë e këtij aneksi, palët kanë pranuar që të implementojnë të gjitha pikat e marrëveshjes”, theksoi ai.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128