Publikohen emrat, ja kush janë ish-zyrtarët e Bashkisë Durrës të arrestuar nga SPAK

6 Qershor 2023, 19:08 / AKTUALITET ALFA PRESS

Publikohen emrat, ja kush janë ish-zyrtarët e Bashkisë

SPAK ka lëshuar urdhër-arreste për ish-zyrtarë të Bashkisë së Durrësit që dyshohet se kanë kryer korrupsion.

Mësohet se personi i dytë që ka përfunduar në pranga të Policisë, pas Vangjush Dakos është Fiqiri Farruku, ndërtuesi i pallatit 11 katësh, i cili dëmtua nga tërmeti i 2019.

Të arrestuar me urdhër të SPAK janë:

Alei Limeta

Roza Kovaçi

Edlira Kertusha

Adnand Tocila

Adhurim Qehajaj ish-drejtori i Urbanistikës

Lira Kertusha juriste tek Urbanistika.

Gjithsej janë lëshuar 10 fletë-arreste, ku shtatë prej të arrestuarve janë lënë në burg. Ndërkohë ndaj tre të tjerëve është caktuar masa e sigurisë “arrest shtëpie”.

Akuzat që rëndojnë ndaj ish-kryebashkiakut nga Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar lidhen me përfshirjen në korrupsion, shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh.

Po ndodh...