Arrestimi i Vangjush Dakos/ Verifikim pasurie, shpërdorim detyre, gazetarja zbulon detaje të reja

6 Qershor 2023, 17:58 / AKTUALITET ALFA PRESS

Arrestimi i Vangjush Dakos/ Verifikim pasurie, shpërdorim detyre, gazetarja

Gazetarja Klodiana Lala ka raportuar për News24 në lidhje me urdhër-arrestet e lëshuara nga SPAK për ish-zyrtarë të bashkisë së Durrësit, mes të cilëve edhe për ish-kryetarin e kësaj bashkie, Vangjush Dako.

Ajo ka zbuluar se Dako akuzohet për shpërdorim detyre, në lidhje me një pallat të ndërtuar në qendër të qytetit të Durrësit, godinë e cila pësoi dëme të mëdha nga tërmeti i 2019-ës.

Lala u shpreh gjithashtu se hetimi i SPAK për zotin Dako është shtrirë edhe në verifikimin e pasurisë duke kërkuar verifikime nga institucione të ndryshme.

“SPAK ka firmosur urdhërarrest për zotin Dako që dyshohet për veprën penale shpërdorim detyre. Ditët e fundit është folur shumë për një arrestim të mundshëm të zotit Dako, në këto momentet autoritetet janë në banesën e zotit Dako. Ende nuk është konfirmuar zyrtarisht nëse ai është gjetur në ambientet e shtëpisë, por forcat operacionale janë duke vijuar operacionin për arrestimin e të paktën edhe 5 ish -zyrtarëve të tjerë.

Gjithçka lidhjet me një denoncim mbi një pallat të ndërtuar 12 vite më parë, godinë me dy leje ndërtimi në kohë të ndryshme. Në tërmetin e 26 nëntori 2019, sipas hetimeve të SPAK pallati ka pësuar dëmtime të rënda, dhe banorët kanë bërë kallëzim për zotin Dako dhe ish zyrtarë të tjerë për vrasje masive të mbetur në tentativë.

Gjatë kohës së hetimit janë marrë në pyetje të gjithë personat e përfshirë, përfshirë këtue dhe zotin Dako.
Hetimi është shtirë edhe për pasurinë e zotit Dako, ka pasur kontrolle e verifikime nga institucione të ndryshme.

Emri i Dakos bëri bujë në përgjimin për grupin Abdylaj, grup kriminal i dënuar për vepra të ndryshme si trafik droge.

Dako sipas përgjimeve të dosjes 339 rezultonte se kishte lidhje me pjesëtarët e grupit. Në atë kohë, ai u thirr për tu marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda”, raporton Lala.


Po ndodh...

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128