Premier League/ Tottenham bie në derbin londinez, Everton ndal vrullin e Newcastle

7 Dhjetor 2023, 23:36 / SPORT ALFA PRESS

Premier League/ Tottenham bie në derbin londinez, Everton ndal vrullin e

Mbrëmjen e sotme në Premier League u luajtën dy sfida të vlefshme për javën e 15-të të kampionatit.

Everton i cili renditet në vendet e fundit të klasifikimit, fitoi 3-0 kundër Newcastle duke ndalur paraqitjen pozitive të “qymyrxhinjve”. Në “Goodison Park”  vendasit morën tri pikë të vyera, që i bëjnë të dalin nga zona e ftohtë e renditjes.

Ndeshja do vendosej në pjesën e dytë dhe konkretisht në fundin e saj. Duhej minuta e 79-të që McNeil të zhbllokonte sfidën me një të majtë të prirët, kjo pas gafës së rëndë të Trippier. Sërish mbrojtësi i Newcastle do gabonte shtatë minuta më vonë, me Doucoure që shënoi golin e dytë.

Shtesa e gjashtë e ndeshjes solli edhe golin e tretë nga Beto, që i dërgoi shifrat në 3-0. Me 10 pikë, Everton merr vendin e 17-të dhe del nga zona e ftohtë, teksa kujtojmë se Bluve iu hoqën 10 pikë nge Federata Angleze për shkak të parregullsive financiare. Nga ana tjetër Newcastle me 26 pikë qëndron në vendin e shtatë.

Në ndeshjen tjetër, Tottenham u mposht 1-2 në derbi përballë West Ham. “Gjelat” kaluan të parët në avantazh me anë të mbrojtësit, Cristian Gabriel Romero, në minutën e 11-të ndërsa e mbyllën pjesën e parë në avantazh 1-0.

Përmbysja e West Ham erdhi në fraskionin e dytë të lojës ku shënuan dy herë në minutat 52′ dhe 74′ përkatësisht me anë të sulmuesit, Jarrod Bowen dhe mesfushorit, James Ward-Prowse.

 Kjo ishte disfata e katërt në 5 javë për skuadrën e Tottenham që e nisi sezonin me ambicie të mëdha.

 

Po ndodh...