Rizoto me fruta deti

26 Maj 2023, 07:40 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Rizoto me fruta deti

Përbërësit e kësaj recete për 4 persona:

 • 400 g  oriz
 • 100 g oktapod
 • 100 g kallamar ose sepie
 • 4 karkaleca 
 • 1 kokërr qepë 
 • 1 filxhan verë e bardhë
 • vaj ulliri
 • kopër, kripë dhe piper
 

Përgatitja:

Pastrojmë dhe ziejmë karkalecat, oktapodët dhe kallamarët. Pasi janë zier i presim më copa. Në një tenxhere vendosim vaj ulliri, kopër dhe qepë dhe i skuqim, i shuajmë me verë të bardhë dhe më pas shtojmë pak nga lëngu që kemi zier frutat e detit. Pasi ka marrë valë orizi shtojmë frutat e detit dhe hedhim pak kripë.

 

ide

shërbime

 • POLICIA129
 • POLICIA RRUGORE126
 • URGJENCA112
 • ZJARRFIKESJA128