Sekretari i Jashtëm: Suedia në NATO do të na bëjë më të sigurt

30 Maj 2023, 19:12 / KOSOVA ALFA PRESS

Sekretari i Jashtëm: Suedia në NATO do të na bëjë

Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar James Cleverly deklaroi se të prania e Suedisë në NATO do t’i bëjë të gjithë më të sigurt dhe të fortë.

Duke mbajtur një fjalim në Estoni së bashku me homologun e tij në vend, Margus Tsahkna, Cleverly tha se dyshja ranë dakord se ata duhet të “forcojnë mbështetjen për Ukrainën” dhe “të sigurojnë që NATO të përshtatet me një mjedis sigurie gjithnjë e më të kontestuar dhe të paqëndrueshëm”.

Suedia aplikoi për t’u bashkuar me NATO-n së bashku me Finlandën vitin e kaluar pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. Ndërsa Finlanda u bë anëtare në prill, oferta e Suedisë është vonuar nga kundërshtimet nga Turqia dhe Hungaria.