Stoltenberg bën deklaratën e fortë: Putin ka dështuar, Ukraina shumë pranë NATO-s

24 Shkurt 2024, 20:59 / BOTA ALFA PRESS

Stoltenberg bën deklaratën e fortë: Putin ka dështuar,

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg tha se rruga e Ukrainës është e sigurt drejt anëtarësimit në NATO dhe premtoi mbështetje të vazhdueshme gjatë fjalimit të tij në përvjetorin e dytë të luftës së Rusisë me Ukrainën më 24 shkurt. Stoltenberg deklaroi se situata në Ukrainë mbetet jashtëzakonisht e vështirë, pasi diktatori rus Vladimir Putin nuk ka hequr dorë nga qëllimi i tij për të pushtuar vendin.

Në të njëjtën kohë, sipas zyrtarit, vetëm ditët dhe javët e fundit, aleatët e NATO-s kanë shpallur paketa të reja ndihme me vlerë miliarda dollarë. Ato mbulojnë aftësitë kryesore të tilla si municione artilerie, mbrojtje ajrore dhe anije luftarake, si dhe avionë F-16 dhe pjesë këmbimi, dronë. “Mbështetja shtesë është në rrugë e sipër”, tha Stoltenberg.

Përveç kësaj, ai vuri në dukje se Putini e filloi këtë luftë për të ndaluar zgjerimin e NATO-s dhe për t’i hequr Ukrainës mundësinë për të zgjedhur të ardhmen e saj. Megjithatë, rezultati ishte i kundërt: Ukraina tani është më afër NATO-s se kurrë.

Më 15 shkurt, Stoltenberg kujtoi se procedura e anëtarësimit në NATO për Ukrainën ishte shkurtuar dhe foli për hapa të tjerë që afrojnë anëtarësimin.

Më 13 shkurt, ambasadorja e SHBA-së në NATO, Julianne Smith tha se në samit në Uashington këtë verë, se Aleanca ndoshta nuk do ta ftonte Ukrainën të anëtarësohej, por do të jepte një sinjal të qartë të anëtarësimit në të ardhmen.