Fatmir Xhafa, (Rama), në sulm kundër Altin Dumanit!

28 Maj 2024, 19:45 / IDE NGA KLODIANA LALA

Fatmir Xhafa, (Rama), në sulm kundër Altin Dumanit!
Ndodhesha në Beograd për shkak të një angazhimi profesional, kur në Këshillin e Lartë të Prokurorisë do të zgjidhej kreu i ri i SPAK. 

E ndoqa mbledhjen online dhe kuptova se lufta e qeverisë për të marrë drejtimin e Prokurorisë së Posacme, ishte e fortë.
Mënyra se si po zhvilloheshin ngjarjet e dëshmonin qartë këtë. Në finale, drejtimin e SPAK e mori Altin Dumani.

Prej asaj dite lufta ndaj korrupsionit në nivele të larta dhe korrupsionit në përgjithësi, ka nisur të ashpërsohet. Sigurisht kërkohet shumë më tepër.

Altin Dumani nuk i bindet askujt. Vetëm LIGJIT. Kjo ngjan se e tmerron Edi Ramën. Ndaj sic duket qartë, ai zgjodhi Fatmir Xhafën, njeriun që dikur e flaku brenda natës nga Ministria e Brendshme, ta thërrasë në shërbim. Si përherë Xhafa di të shërbejë. Ndaj befas e gjen veten në krye të Komisionit Anti-SPAK. Një komision që do të përpiqet të kontrollojë strukturën antikorrupsion.

Lufta ndaj Dumanit sapo ka nisur. Xhafa do të luajë me procedura, teknikalitete, negociata me ndërkombëtarët. Do bëjë çmos që të arrijë ta kontrollojë SPAK dhe ti shërbejë SHEFIT. Se ka për gjë, e ka gëlltitur flakjen nga Ministria e Brendshme. Edhe momentin kur u detyrua të dorëzojë vëllain në burg në Itali, vetëm e vetëm që të mos trazohej Edi Rama.

Ujërat tashmë kanë yndryshuar. SPAK-u ndryshe nga sa mendojnë analistë të njohur në vend, po ju del nga kontrolli. Jo e gjithë struktura, por një pjesë, që po iu prish gjumin.

Personalisht nuk besoj që Shqipërinë e bën SPAK, Shqipërinë e bëjmë Ne, qytetarët. Por SPAK mjafton t’iu dridhë gjunjët poltikanëve të korruptuar, të cilët deri dje e shihnin veten të paprekshëm.

Xhafa është njëri prej tyre, të cilit duhet ti hetohet pasuria për shkak se vëllai është i dënuar për drogë. Po ndërsa, do duhej të mbështeste Reformën që vetë e qepi, tani po përpiqet ta shqepë dhe të vërë nën kontroll SPAK. Nëse kjo ndodh, nuk besoj se në këtë vend ka më shpresë. Urojmë të mos më dalë parashikimi.

 

Po ndodh...