Euro 2024, 10 lojtarët që mund të jenë në qendër të transferimeve

24 Qershor 2024, 18:57 / SPORT ALFA PRESS

Euro 2024, 10 lojtarët që mund të jenë në qendër
Një numër lojtarësh në Gjermani nuk po përfaqësojnë vetëm vendet e tyre – ata po luajnë për të ardhmen e tyre

Giorgi Mamardashvili, Gjeorgji

Portieri është lidhur me një lëvizje në Premier League dhe aksionet e tij janë rritur ndjeshëm këtë verë. Numri 1 i Gjeorgjisë ka bërë më shumë pritje (16) se çdo portier tjetër në Gjermani. Valencia ka të ngjarë të ketë një listë të gjatë të kërkuesve që trokasin në derën e tyre. 23-vjeçari, babai i të cilit David ishte gjithashtu portier, është ende në fillimet e karrierës së tij. Ai do të jetë një lojtar i kërkuar sapo turneu të përfundojë.

Georges Mikautadze, Gjeorgji

Georges Mikautadze ka shënuar të dy golat e Gjeorgjisë në turne edhe pse Khvicha Kvaratskhelia u cilësua si lojtari më i rrezikshëm i skuadrës. Mikautadze u largua nga Metz drejt Ajax verën e kaluar, por, pasi kishte luftuar për minuta në Holandë, ai u kthye në skuadrën franceze në gjysmën e dytë të sezonit. Sulmuesi i ri rriti reputacionin e tij me 13 gola dhe katër asistime për Metz-in; paraqitjet e tij në Euro 2024 e kanë rritur më tej çmimin e tij.

Nico Williams, Spanjë

Nico Williams kishte një listë të gjatë të admiruesve para Euro 2024; paraqitjet e tij për Spanjën vetëm sa do të kenë tërhequr më shumë klube. 21-vjeçari, i cili luan për Athletic Club së bashku me vëllain e tij Iñaki, u rendit i dyti për driblimet e suksesshme (86) në La Liga sezonin e kaluar. Paparashikueshmëria e tij e bën atë një nga anësorët më të kërkuar në kontinent.

Christian Eriksen, Danimarkë

Christian Eriksen ishte i kufizuar në vetëm 10 starte në ligë për Manchester United këtë sezon dhe ka të ngjarë të largohet nga klubi këtë verë. 32-vjeçari ka qenë i mrekullueshëm për Danimarkën në Euro 2024. Ai shënoi golin e parë në barazimin 1-1 me Slloveninë, duke gjetur golin 1100 ditë pas arrestit kardiak në Euro 2020, dhe ai ka bërë më shumë pasime kyçe ( 11) se çdo lojtar tjetër në turne.

Pierre-Emile Højbjerg, Danimarkë

Një tjetër mesfushor qendror i Danimarkës, i cili luftoi për lojën e rregullt në nivel klubi sezonin e kaluar, Pierre-Emile Højbjerg po bën një punë të shkëlqyer duke e vënë veten në vitrinë. Tottenham pritet të mirëpresë ofertat për 28-vjeçarin – dhe ato do të vijnë nga i gjithë kontinenti. Højbjerg dominoi betejën e mesfushës në një paraqitje si lojtari i ndeshjes kundër Anglisë, gjë që nuk do t’i ketë dëmtuar aspak shanset e tij për të siguruar një klub të ri.

Nicolas Seiwald, Austri

Austria dëshmoi se është një prej skuadrave të forta në Euro2024 dhe vështirë se mund të rrëzohen. Ata ishin të pafat kundër Francës, duke humbur vetëm 1-0 me një autogol, dhe ata mundën Poloninë në ndeshjen e tyre të dytë, duke fituar 3-1. Mbrojtësi Nicolas Seiwald ka qenë shumë i rëndësishëm për skuadrën e Ralf Rangnick. 23-vjeçari filloi vetëm gjashtë ndeshje të ligës për RB Leipzig sezonin e kaluar, por ai ishte një makinë fituese e topit kur kërkohej, me numrin e tij prej 4.2 goditjesh për 90 minuta duke u renditur në krye në Bundesligë. Ai ka bërë më shumë goditje (10) se çdo lojtar tjetër në Euro 2024 – do t’u pëlqente skuadrave që kërkojnë të forcohen.

Ferdi Kadioglu, Turqi

Arsenali do të përballet me konkurrencë për të nënshkruar me Ferdi Kadioglu nëse ai vazhdon të impresionojë për Turqinë. Mbrojtësi i gjithanshëm i Fenerbahçes mund të luajë në anën e djathtë ose të majtë të mbrojtjes. 24-vjeçari ka qenë efektiv, mesatarisht tre goditje për 90 minuta. Ai gjithashtu e ka ricikluar mirë topin, siç tregohet nga shkalla e suksesit të tij prej 90.4% nga 57 pasime për 90 minuta.

Federico Chiesa, Itali

Me vetëm një vit të mbetur nga kontrata e tij aktuale, Federico Chiesa ka të ngjarë të largohet nga Juventusi këtë verë. Italiani pati një sezon zhgënjyes për Zonjën e Vjetër, megjithëse ai ende arriti të shënonte nëntë gola dhe dy asistime. 26-vjeçari ka bërë një fillim të ndritshëm në Euro 2024 dhe dëshira e klubit të tij për të fituar para do të thotë që palët e interesuara do të mbajnë një sy vigjilent te sulmuesi. Chiesa ishte një nga lojtarët yje të Italisë kur fituan Euro tre vjet më parë; ai do të përfitonte nga një fillim i ri pas këtij turneu.

Riccardo Calafiori, Itali

Riccardo Calafiori shpërtheu sezonin e kaluar. 22-vjeçari ishte i rëndësishëm për Bologna-n pasi ata u renditën në top-katërshe. Një autogol kundër Spanjës nuk do ta dëmtojë reputacionin e Calafiorit dhe paraqitjet e tij nën drejtimin e Luciano Spalletti-t kanë rënë në sy të një numri klubesh elitare të Evropës. Në një fazë, dukej sikur qendërmbrojtësi i ri do të ndiqte ish-trajnerin e Bolonjës, Thiago Motta, te Juventusi, por gjigantët italianë mund të kenë përfunduar punën e tyre për të siguruar shërbimet e mbrojtësit.

Roman Yaremchuk, Ukrainë

Roman Yaremchuk nuk është zgjedhja e parë për klubin apo kombëtaren, por ai ishte vendimtar për Ukrainën javën e kaluar, duke ardhur nga stoli për të shënuar fitoren kundër Sllovakisë. Sulmuesi realizoi në mënyrë të përsosur pasimin e gjatë të Mykola Shaparenkos përpara se të përfundonte në mënyrë të shkëlqyer para Martin Dubravka. Valencia mund të jetë e hapur për shitje – veçanërisht nëse ai vazhdon të shënojë dhe çmimi rritet.

 

Po ndodh...