Tavë me patëllxhanë role

15 Prill 2024, 07:26 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Tavë me patëllxhanë role

Tavë me patëllxhanë role

Përbërësit:

4 patëllxhanë

Vaj me erëza për marinimin e patëllxhanëve

Për kimën:

300 gr mish i grirë

1 spec i kuq

1 spec jeshil

1 qepë

1 kokë hudhër

1 tufë majdanoz

1 lgj salcë e koncentruar

2 lgj vaj ulliri

Kripë, piper i zi, piper i kuq

Për salcën:

200 ml salcë domate

1 lç piper i kuq

Vaj ulliri

Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Presim në feta patëllxhanët. I lyejmë me erëzat dhe vajin duke i lënë të marinohen. Ndërkohë përgatisim kimën duke kaurdisur qepën e grirë imët, mishin e grirë dhe specat e prera hollë. Shtojmë në fund majdanozin dhe erëzat dhe mbushim patëllxhanët. I bëjme role dhe i vendosim në tavë. Sipër shtojmë salcën e domates me erëzat dhe e vendosim tavën në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 35 minuta.

 

Po ndodh...

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128