Qofte orizi me ton peshku

17 Shtator 2023, 08:21 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Qofte orizi me ton peshku

Shumë praktike këto qofte dhe shoqëruar me një gotë verë janë mrekullia vetë!

Përbërësit
1 gotë e gjysmë me oriz të zierë më parë
2 vezë
2 konserva të gatshme ton peshku
4 lugë gjelle misër
4 lugë gjelle miell
kripë
pak majdanoz dhe rigon.

Udhëzimet
Në një tas të madh bashkoni orizin me vezët dhe i trazoni mirë.
Shtoni pak kripë, rigon, misrat dhe tonin e peshkut.
E trazoni mirë masën me duar.
Në fund shtoni miellin dhe formoni me duar disa toptha të vegjël.
Vendosini një e nga një në një tigan të skuqen .
I shijoni të ngrohta.

Ju bëftë mirë!