Pite me mish të grirë

2 Mars 2024, 08:13 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Pite me mish të grirë
Përbërësit:

1 kupë miell
2 vezë të mëdha
1 kupë qumësht
2 lugë çaji gjalpë
Pak kripë

Mbushja:

500 gr mish i grirë
1 qepë mesatare
100 ml verë e kuqe
2 thelpinj hudhër
1 lgj salcë domate
2 lgj vaj ulliri
Spec i kuq pluhur
Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Kaurdisim mishin e grirë, shtojmë qepën dhe hudhrën dhe më pas e shuajmë me verë. Sapo të avullojë alkooli shtojmë salcën dhe erëzat, sikurse dhe ujë që të ziejnë. Krijojmë qullin për krepa. I skuqim në tigan me pak vaj të spërkatur. Më pas i shtrijmë petë dhe mbushje, veprojmë kështu me disa shtresa.

Po ndodh...