Bollgur me salçiçe dhe vezë omletë

17 Prill 2024, 07:19 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Bollgur me salçiçe dhe vezë omletë

Bollgur me salçiçe dhe vezë omletë

Përbërësit:

2 gota bollgur
1 pako e vogël salçiçe
3 vezë
1 karrotë
1 qepë e thatë
2 qepë të njoma
1 degë selino
Kripë
Piper i zi
Piper i kuq
Gjalpë

Përgatitja:

Rrahim vezët, shtojmë salçiçet dhe i bëjmë omletë të copëtuar. Ziejmë bollgurin në ujë të bollshëm, më pas e kullojmë. Në tiganin ku bëmë vezët kaurdisim qepën e grirë, shtojmë karrotën e prerë në kubikë sikurse dhe selinonë. Shtojmë ujë dhe i lëmë perimet të gatuhen. Më pas shtojmë bollgurin dhe erëzat. Në fund rregullojmë shijen me erëzat, qepët e njoma dhe majdanozin dhe shtojmë omletën me salçiçe.

 

Po ndodh...