Shpikjet dhe zbulimet aksidentale që janë bërë ndër vite

28 Prill 2024, 13:16 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Shpikjet dhe zbulimet aksidentale që janë bërë ndër

Çdo ditë në mbarë botën ndodhin ndryshime të mëdha përfshirë edhe shpikje apo zbulomë të reja. Shumë prej këtyre shpikjeve janë të qëllimshme, por disa prej tyre janë të rastësishëm.

Ja disa zbulime që kanë ndihmuar në formësimin e botës siç e njohim.

Fishekzjarrët

Rreth 2,000 vjet në Kinë një kuzhinier ishte duke eksperimentuar me qymyr druri, squfur dhe salcë – tre artikuj që gjendeshin shpesh në kuzhinë, atëherë kur zbuloi se përzierja që ai do të krijonte ishte djegur. Ai luajti paksa me pluhurin e zjarrit të tij të ri, siç mund ta bënte çdo alkimist i vetë-respektuar, dhe zbuloi se kur përzierja ngjishej në një tub bambuje, ajo shpërthente. Pas disa kombinimeve të tjera kuzhinieri zbuloi se ai mund të shkaktonte shpërthime me ngjyra dhe efekte të ndryshme për të krijuar atë që ne tani i njohim si fishekzjarrë.

Penicilina

Jeta para antibiotikëve ishte sigurisht e zymtë. Dhe e shkurtër. Infeksionet përhapeshin duke bërë që sëmundjet e vogla mund të shkaktonin rast vdekje. Për fat të mirë për ne në 1929 një bakteriolog i ri skocez i quajtur Alexander Fleming shkoi në pushime dhe para se të largohej, ai duhej të kishte pushimin e tij për shkak se ai harroi të mbulonte një pjatë me një substancë që po kultivonte në laboratorin e tij.

Kur u kthye Fleming vuri re se një myk në pjatë kishte vrarë shumë nga bakteret e tjera. Ai e identifikoi këtë formë si penicillium notatum dhe e hulumtoi më tej për të zbuluar se mund të vriste baktere të tjera. Kështu substancën e vrasjes së baktereve e shndërroi në një ilaç të administruar plotësisht.

Dinamiti

“Nitroglicerina është eksplozivi më i rrezikshëm dhe i paqëndrueshëm i njohur për njeriun”. Alfred Nobel vetë mund të dëshmojë për këtë. Ai punoi me nitroglicerin në një seri eksperimentesh, të cilat përfunduan tragjikisht për vëllain e tij më të vogël dhe disa të tjerë.

Ndërkohë që transportonte disa nga eksplozivët vdekjeprurës, një mund të binte nga një arkë, duke derdhur përmbajtjen e saj në të gjithë nitroglicerinën. Nobeli vuri re se përmbajtja e kanaçes, një lloj sedimenti i quajtur Kieselguhr, absorboi nitroglycerin në mënyrë perfekte.

Frymëzuar nga kjo rastësi e thjeshtë, Nobeli zgjodhi me zell një formulë ku eksplozivi mund të përzihet me argjilën pa e penguar fuqinë shpërthyese. Ai e quajti atë dinamit, dhe revolucionarizoi si botën e ndërtimit dhe botën e luftës.

Viagra

Në vitin 1998, gjiganti farmaceutik Pfizer u nis për të kuruar Angina Pectoris, ose spazma e arterieve koronare të zemrës. Për ta bërë këtë, ata zhvilluan një pilule të quajtur UK92480.

Megjithatë, UK92480 dështoi në efektin e saj të dëshiruar, por efekti dytësor i pilulës së tyre të vogël blu ishte me siguri rigjallërimi. Kjo pilulë vazhdoi të bëhej një nga drogat më të shitura në botë.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128