Gorilla më e vjetër në botë feston ditëlindjen, ja sa vjeç mbushi Fatou

14 Prill 2024, 13:20 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Gorilla më e vjetër në botë feston ditëlindjen, ja sa

Një gorilla në kopshtin zoologjik të Berlinit, që besohet të jetë gorilla më e moshuar në botë, festoi dje ditëlindjen e saj të 67-të.

Fatout, e cila ka lindur në natyrë dhe jeton në kopshtin zoologjik të Berlinit që nga viti 1959, iu dha sot një dhuratë e veçantë për ditëlindje me degëza, sallatë jeshile, rrush, banane, luleshtrydhe dhe pak pjepër në një shportë nga rojet e kopshtit.

Sipas kopshtit zoologjik, megjithatë, nuk kishte vend për shumë fruta pasi kujdestarët e kopshtit zoologjik po vëzhgojnë me kujdes dietën e saj.

Fatou, në moshë ‘të thyer’, ka nevojë për ushqim shumë të butë që mund ta përtypë mirë edhe pa dhëmbë.

Sipas kopshtit zoologjik, gorillat zakonisht jetojnë deri në 35 vjet në natyrë dhe normalisht deri në 50 vjet në kujdesin e njeriut.

Data e saktë e lindjes së saj nuk dihet.

Kur mbërriti në Berlin në vitin 1959, rojet e kopshtit zoologjik e vlerësuan moshën e saj në dy vjeçe.

Prej shumë vitesh, kopshti zoologjik ka festuar ditëlindjen e saj më 13 prill.

Fatou jeton në rrethimin e saj të gorillave dhe nuk është pjesë e grupit, për të cilin kopshti zoologjik tha se është pjesë e një përpjekjeje për ta mbrojtur atë.

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128